TDE Haftalık Değerlendirme Notu-9

TDE Haftalık Değerlendirme Notu-9

Toplumcu Düşünce Enstitüsü

Haftalık Değerlendirme Notu

 

Haftalık Değerlendirme Notu/ 081214                                    08 Aralık 2014

Hazırlayan: Mahir BÜYÜKYILMAZ

 

A)     DÜNYA

 

A1) ABD Başkanı Obama görevinden istifa eden Savunma Bakanı Hagel’in halefi olarak teorik fizikçi ve ileri teknoloji silah uzmanı Ashton Carter’i belirledi.Carter’in isminin, kendisinin geçmişte 11 savunma bakanıyla birlikte çalışmış olması nedeniyle Pentagon bürokrasisini çok iyi tanıması ve bakanlığın kurumsal hafızasının devamını sağlayabileceği düşünüldüğü için ön plana çıktığı değerlendirilmektedir.

 

Hagel veya son 30 yıldır Savunma Bakanlığı yapanların aksine kariyeri boyunca ABD ordusu veya Amerikan siyasetinde hiç görev üstlenmemiş teknokrat bir isim olan Carter’in, Beyaz Saray’la tam bir uyum içerisinde çalışacağı, ABD yönetimi ile bakanlık arasında meydana gelmiş olan bakış açısı farklılıklarını Hagel dönemine kıyasla daha yönetilebilir seviyeye çekeceği ön görülmektedir.

 

A2) ABD’de tarım dışı istihdam  Kasım ayında 321,000 artış gösterdi ve bu şekilde Ocak 2012’den bu yana en yüksek artış kayda geçmiş oldu.Ülkedeki işsizlik oranı Kasım’da yüzde 5,8 ile beklentiler dahilinde açıklandı ve 6 yılın en düşüğünde kalmaya devam etti.   Öte yandan, ABD’nin dış ticaret açığı Ekim’de 43.4 milyar dolar ile beklentilerin üzerinde açıklandı. Daha önce 43 milyar dolar olarak açıklanan Eylül ayı dış ticaret açığı ise 43.6 milyar dolara revize edildi.

 

ABD Merkez Bankası (FED), ülke ekonomisinin artan sanayi üretimi ve tüketici harcamalarıyla büyümeyi sürdürdüğünü açıkladı.  FED sistemine dahil olan 12 kolun görev alanlarına ilişkin değerlendirmelerinin bulunduğu aylık araştırma raporunda istihdam artışının tüm bölgelere yayıldığı ifade edilirken, ekonominin geleceğine yönelik beklentilerin de olumlu olduğu vurgulandı.

 

Raporda, otomobil ve havacılığın sanayi sektörünün güç kaynağı olmaya devam ettiği kaydedilirken, bundan önceki aylarda karışık bir seyir izleyen inşaat ve konut sektörünün Ekim ve Kasım aylarında büyüme gösterdiğine dikkati çekildi.  Raporda, enerji ve maden sektörlerine ilişkin üretiminin net olarak artmasına karşın düşük petrol fiyatlarının enerji kaynakları zengin bölgelerdeki petrol piyasalarında endişeye neden olduğu yorumuna yer verildi.

 

A3) Japonya’da Liberal Demokrat Parti lideri Başbakan Şinzo Abe 14 Aralık’ta erken seçime gitmeye hazırlanırken uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ülkenin kredi notunu AA3’ten A1’e düşürdü.Moody’s tarafından yapılan açıklamada Japonya’da büyüme politikalarına ilişkin belirsizliğin notun düşürülmesi kararında etkili olduğunu bildirildi.  Japonya’nın kredi notunun indirilmesinin yabancı ve yerel para cinsinden ülke ve banka mevduat tavanlarını etkilemediği belirtiliyor.

Erken seçim kararı alarak yanlış bir karar verdiği düşünülen Abe’nin, büyük yara alacağı ve çoğunluğu kaybedileceği öngörülüyordu.  Ancak ülkede son yayınlanan kamuoyu araştırmaları Başbakan Abe’nin ve Liberal Demokratların mevcut ekonomik tablo karşısında tahmin edilenin aksine Temsilciler Meclisi seçiminden çoğunlukla çıkabileceğini ve 475 sandalyenin 300’ünü elde edebileceğini gösteriyor. Güncel araştırmalarda tam tersi bir tablonun çıkacağı sonucuna ulaşılmasının nedeni olarak seçmenin politik arenada Liberal Demokratlara güvenilir bir alternatif bulamaması gösterilmektedir.

 

Raporun Devamını Okumak İçin Lütfen PDF  eklentisini Tıklayın