Ana Sayfa »
Türk Dış Politikası: Politikalar, Yapılması Gerekenler
Makaleyi İndirin
Türk Dış Politikası: Politikalar, Yapılması Gerekenler 3 Şubat, 2021
  • I.Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkan “Batı Dünyası” modeline Türkiye de ayak uydurmuş, Cumhuriyet'le birlikte bu modelin yarattığı çatışmasızlık ve istikrar sürecine dahil olarak dış politikasını da bu değerler çerçevesinde oluşturmuştur. Türkiye Cumhuriyeti kendi özgün tarihsel koşulları ve siyasal hedeflerine dayalı olarak ulusal çıkarları ve tercihleri yönünde bir dış politikayı özümsemiştir.

 

Türkiye, 21. yüzyılın başına kadar da bu politikaları zaman zaman dostlarının farklı yöndeki telkin ve talepleri karşısında bile belli bir denge içinde sürdürmüştür.  Bu yaklaşımı özel ve dış dünyada saygın kılan unsur, politikaların rakipler karşısındaki tutum da dahil çatışmacı değil, tutarlılık ve karşılıklı diyalog ve anlayışa dayalı müzakereci nitelikte yürütülmüş olmasıdır..

 

Yazının devamı için PDF ikonunu lütfen tıklayınız.

Toplumcu Düşünce Entitüsü

Tüm makaleyi okumak için lütfen PDF dosyasını indirin
En Yeni Yazılar Türk Dış Politikası: Politikalar, Yapılması Gerekenler Türkiye Cumhuriyeti kendi özgün tarihsel koşulları ve siyasal hedeflerine dayalı olarak ulusal çıkarları ve tercihleri yönünde bir dış politikayı özümsemiştir.
Rapor
Toplumcu Düşünce Enstitüsü
Sosyal Demokrat Belediyeciliğin Geçmişteki İyi Örnekleri ve Yerel Yönetimler İçin Geleceğe Yönelik Önermeler Toplumcu Düşünce Enstitüsü Sohbet Toplantıları Toplantı Özeti
Rapor
Toplumcu Düşünce Enstitüsü
Demokratik Siyaset ve Stratejik Netlik Dr. Nebil İlseven'in Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanan yazısı
Makale
Dr. Nebil İLSEVEN
Tüm Yazılar