Ana Sayfa »
Ekonomi Yönetimine Geçmişten Dersler
Makaleyi İndirin
Ekonomi Yönetimine Geçmişten Dersler 12 Ocak, 2021

Literatürde kredi döngülerini (credit cycles) incelersek geçmişten alınacak dersler olduğunu görebiliriz. Zira dalgalanma ve krizlerin dinamiklerive ardinda yatan sebepler geçmiş zamanlardan beri pek farklılık göstermemekte.

 

İktisat teorileri arasında en çok tartışılan konularından biri kuşkusuz devletin ekonomiye müdahalesinin gerekli olup olmadığı ve eğer müdahale gerekiyorsa ne şekilde, ne düzeyde ve hangi araçlarla yapılması gerektiği olmuştur.  Serbest ekonomi sınırları içinde devlet müdahalesini gerekli gören en kapsamlı yaklaşım Keynesyen teoridir. Avusturya Okulu ise söz konusu müdahaleyi yanlış bulur; zira kredi ve iş döngüleri (business cycles) yaratarak dalgalanmalara sebep olacağını ve krizlere zemin hazırlayacağını savunur. Post-Keynesyen Hyman Minsky ise dalgalanma ve krizlerin sebebinin kapitalizmin kendi doğası içinde bulunduğunu öne sürer.. 

Yazının devamını okumak için PDF eklentisini tıklayabilirsiniz

Tüm makaleyi okumak için lütfen PDF dosyasını indirin
Konu: Finans
Yazar: Haluk Haksal
Etiketler: Kredi,Keynes,ekonomi
En Yeni Yazılar Türk Dış Politikası: Politikalar, Yapılması Gerekenler Türkiye Cumhuriyeti kendi özgün tarihsel koşulları ve siyasal hedeflerine dayalı olarak ulusal çıkarları ve tercihleri yönünde bir dış politikayı özümsemiştir.
Rapor
Toplumcu Düşünce Enstitüsü
Sosyal Demokrat Belediyeciliğin Geçmişteki İyi Örnekleri ve Yerel Yönetimler İçin Geleceğe Yönelik Önermeler Toplumcu Düşünce Enstitüsü Sohbet Toplantıları Toplantı Özeti
Rapor
Toplumcu Düşünce Enstitüsü
Demokratik Siyaset ve Stratejik Netlik Dr. Nebil İlseven'in Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanan yazısı
Makale
Dr. Nebil İLSEVEN
Tüm Yazılar