Ana Sayfa »
Türkiye Ekonomik Görünümü 2017-2020
Makaleyi İndirin
Türkiye Ekonomik Görünümü 2017-2020 3 Ekim, 2020

Türkiye'de siyasal sistem 2017 Anayasa Referandumu ile birlikte önemli bir sistem değişikliğine adım attı.  Gerçekleştirilen yapısal değişikliklerle, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olarak adlandırılan yeni yürütme mimarisi, aynı zamanda yasama ve yargı erklerinin kendi içlerinde ve birbirleri ile karşılıklı işleyişi alanlarında da kritik dönüşüm süreçlerinin önünü açtı. 

Bu genel yapı değişimi içinde bütün karar ve yönetim süreçlerinde olduğu gibi ekonomi yönetimi alanında da yeni sistemin işletme kavramı ile uyumlu bazı yeni uygulama ve idare yaklaşımları yaşama geçirildi.  Bu yaklaşımlar yalnızca yapılar anlamında değil, uygulama yöntemleri ve kadrolar açısından da önemli farklılar öngörmekteydi.

Bu derleme çalışması, 2017 sistem değişikliğinden bu yana temel ekonomik göstergelerdeki değişimleri tespit etmek ve ileriye dönük analizlere ışık tutacak değerlendirmeler getirmek üzere hazırlanmıştır. 

Yazının devamı için PDF ikonuna tıklayınız.

Tüm makaleyi okumak için lütfen PDF dosyasını indirin
En Yeni Yazılar Türk Dış Politikası: Politikalar, Yapılması Gerekenler Türkiye Cumhuriyeti kendi özgün tarihsel koşulları ve siyasal hedeflerine dayalı olarak ulusal çıkarları ve tercihleri yönünde bir dış politikayı özümsemiştir.
Rapor
Toplumcu Düşünce Enstitüsü
Sosyal Demokrat Belediyeciliğin Geçmişteki İyi Örnekleri ve Yerel Yönetimler İçin Geleceğe Yönelik Önermeler Toplumcu Düşünce Enstitüsü Sohbet Toplantıları Toplantı Özeti
Rapor
Toplumcu Düşünce Enstitüsü
Demokratik Siyaset ve Stratejik Netlik Dr. Nebil İlseven'in Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanan yazısı
Makale
Dr. Nebil İLSEVEN
Tüm Yazılar